Wylecz swoje zęby - m.in na temat leczenie kanałowego pod mikroskopem - Dla dentystów

Endodoncja Gliwice

Czym jest implantologia

Implantologia jest jedną z dziedzin naukowych, która zajmuje się badaniem wpływu wprowadzania implantów do żywego organizmu. Zadaniem implantów jest zastąpienie danej częściej organizmu odpowiednim elementem wykonanym z określonego materiału

Wylecz swoje zęby - m.in na temat leczenie kanałowego pod mikroskopem - Dla dentystów Endodoncja Gliwice
. Implantologia stomatologiczna zajmuje się więc wprowadzaniem do organizmu elementów, które mają imitować korzenie zęba. Implantologia stomatologiczna polega na odbudowie uzębienia na implantach, co pozwala na uzyskanie zadowalających efektów estetycznych oraz zdrowotnych. Implanty wykorzystywane w stomatologii są najczęściej wykonane z tytanu, który ze względu na swoją biokompatybilność nie jest rozpoznawany przez organizm jako ciało obce. Gabinet stomatologiczny często oferuje wykonanie implantów, na których później odbudowuje się uzębienie pacjenta. Dzięki nowoczesnym technologiom dentysta może przeprowadzić zabieg wprowadzania implantów w sposób bezpieczny i mało inwazyjny. Odbudowa uzębienia na implantach jest trwałym oraz bardzo wytrzymałym rozwiązaniem.


Leczenie wad zgryzu

Wady zgryzu mogą wystąpić w skutek wielu różnych przyczyn, w tym mogą wynikać z genetycznych uwarunkowań lub powstać przy nieodpowiednich nawykach. Wady zgryzu mogą być więc wrodzone, gdzie przyczyną najczęściej są czynniki genetyczne, lub nabyte poprzez niewłaściwe nawyki ukształtowane w ciągu pierwszych kilku lat życia dziecka. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu jest ortodoncja. Dentysta, który specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą, co pochodzi od nazwy konkretnej specjalizacji stomatologicznej. Wady zgryzu najczęściej leczy się za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych, a samo leczenie może trwać nawet do kilku lat. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w zabiegach dotyczących ortodoncji, zwłaszcza że jest to bardzo obszerna dziedzina stomatologii. Leczenie wad zgryzu ma na celu głównie przywrócenie właściwego funkcjonowania zgryzu, ale pełni również cele estetyczne. Poszczególne rodzaje wad zgryzu to wady pionowe, wady poziome oraz wady poprzeczne.


Ścieżka zawodowa dentysty

Lekarz dentysta, jak każdy inny lekarz pracujący w zawodzie, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, które umożliwiają dentyście wykonywanie szeregu zabiegów stomatologicznych. Zostanie lekarzem dentystą nie jest takie proste, ponieważ wymaga wielu lat nauki i zdobywania umiejętności praktycznych. Lekarz dentysta, żeby założyć własny gabinet stomatologiczny, musi poświęcić wiele lat na naukę wszelkich koniecznych umiejętności. Żeby zostać dentystą, należy najpierw ukończyć odpowiednie studia na kierunku lekarsko-dentystycznym. Pełne prawo, żeby wykonywać zawód dentysty, otrzymuje się po zdaniu specjalnego egzaminu zwanego Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym. Podczas trwania studiów można wybrać spośród różnych specjalizacji dentystycznych. Po ukończeniu studiów oraz zdaniu egzaminu końcowego, lekarz dentysta może zacząć pracę w zawodzie w prywatnym gabinecie stomatologicznym lub w innych placówkach. Dentysta może stale podnosić swoje kwalifikacje poprzez uczęszczanie na różne kursy lub ukończenie kilku innych specjalizacji.


Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna stanowi jedną z kilku specjalizacji stomatologicznych. Protetyka zajmuje się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzu poprzez stosowanie odpowiednich protez. Gabinet stomatologiczny często oferuje różne rodzaje zabiegów związane z protetyką stomatologiczną. Założenie licówek porcelanowych jest jedną z wielu usług świadczonych w ramach protetyki. Zakładanie koron stomatologicznych jest bez wątpienia jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów protetycznych w gabinecie dentystycznym. Wykonanie jakiejkolwiek protezy stomatologicznej jest dopasowane odpowiednio do indywidualnych potrzeb pacjenta, dlatego też zabiegi stomatologiczne związane z protetyką nie należą do najtańszych. Ponadto protezy używane w dentystyce muszą być wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów, jak na przykład z ceramiki, porcelany czy też akrylu. Głównym zadaniem protetyki stomatologicznej jest przywrócenie właściwych warunków zgryzu w jamie ustnej po częściowej utracie lub po uszkodzeniu zębów. Istnieją różne rodzaje protez, które do potrzeb pacjenta odpowiednio dobiera dentysta.